Kaip išvengti vaikų konfliktų?

Kaip išvengti vaikų konflikto?

„Kartais jaučiuosi, lyg gyvenčiau ne ramiame priemiestyje, o hunų puldinėjamoje viduramžių gyvenvietėje, kai visada gali iškilti istorikų plunksnos vertas karinis konfliktas,“ – pasakoja mama Edita, auginanti 3 metukų Linutę ir 7 metukų Raselę. Retoriškai paklausus, kas gali būti gražiau už dvi žaidžiančias mergaites, mama retoriškai atsakė, nebent žaidžiančios skirtingose pasaulio pusrutuliuose. Taip, tokia realybė – nors Linutė ir Raselė savo meilumu nenusileidžia kitoms savo amžiaus mergaitėms, kartu jos sugeba sukelti tikrą uraganą, užtenka abiem užsimanyti to paties žaislo ir nespėji nė mirktelėti, kaip prasideda užgauliojimai, prasivardžiavimai, stumdymasis, darbas kumštukais ir, be abejo, ašaros. Ką daryti mamai Editai?

Kodėl pešasi vaikai?

Kadangi trimetė Linutė yra jauniausia šeimoje, ji pradeda suprasti, kad vyresnėlė Raselė yra savarankiškesnė ir turi daugiau privilegijų, kurios būtų visai neblogai ir jai pačiai. Tuo tarpu Raselė visai nenori nuolat iš paskos sekiojančios mažės. Rezultatas: pykčiai, prasivardžiavimas, stumdymasis, erzinimas ar net muštynės. Tokia veikla gali tęstis valandų valandas ir galų gale kėsintis į mamos bei tėčio sveiką protą.

Tiesą sakant, kai kurie broliai ir seserys pykstasi visą gyvenimą, todėl geriau susitaikyti su tuo, kad tam tikras triukšmo lygis fone yra neišvengiamas. Kita vertus, svarbu vaikus pradėti mokyti pagarbaus elgesio ir konfliktų sprendimo kuo anksčiau. Vaikų konfliktų gesinimas nėra širdį glostantis užsiėmimas, tačiau pasitelkę supratingumą ir diplomatiją, galite sumažinti savo galvos skausmą ir gyvenimą namuose paversti harmoningesniu.

Taigi, ką daryti?

Neskatinkite konkurencijos. Atsispirkite pagundai lyginti vaikus. Klasikinis klausimas „Kodėl negali būti tokia kaip sesuo?“ žeidžia vaiko jausmus. Užuot taip sakę, pabrėžkite kiekvieno vaiko unikalias savybes: „Linute, kaip šauniai pasikabinai savo rankšluostuką! Rasele, taip didžiuojuosi, kad pati parašei tokį pasakojimą!“ Girkite ir skatinkite abu vaikus kartu kai tik įmanoma: „Oho, šiandien jūs abi taip šauniai susitvarkėte“.

Nesiekite lygybės. Taip, perskaitėte teisingai. Kai tėvai, vedini geriausių ketinimų, stengiasi elgtis su vaikais vienodai, jie pridaro daugiau bėdų nei jų išsprendžia. Geriau elkitės su vaikais kaip su skirtingomis asmenybėmis. Ateis laikas, jei dar neatėjo, kai vyresnioji eis į baleto pamokas, kurioms mažoji bus per maža. Be to, kiekvienam iš jų teks patirti tą kartėlį, kai gimtadienį švenčiantis broliukas ar sesutė bus apipiltas dovanomis, kurias jis vienas galės išvynioti.

Užuot siekę lygybės, sakykite vaikams, kad jūs norite būti teisingas ir tai yra viskas, ką galite. Mama Edita, jei Linutė skųsis, kad Raselės lėkštėje daugiau braškių, specialistai pataria paklausti, pavyzdžiui taip: „Ar norėtum dar braškių? Kaip manai, kiek jų dar suvalgysi?“ Vykstant dalyboms, vienam vaikui leiskite dalinti, kitam pirmajam pasirinkti dalį. Dalinantis vaikas stengsis padalinti kiek įmanoma lygiau, o abiem vaikams gali net patikti nauja patirtis.

Neskatinkite skundų. Kai jūsų darželinukė atbėga, sakydama, jog sesutė kuprinėje turi saldainį, pasakykite, kad nenorite, jog ji pasakotų, ką sesutė daro. Kita vertus, jei mažoji norinti papasakoti, ką ji pati daro, įdėmiai klausotės. Tegul būna aišku, kad netoleruosite jei vaikai bandys vienas kitam sukelti problemų. Tačiau jie būtinai turi įsidėmėti svarbią šios taisyklės išimtį: jei kam nors gresia pavojus arba kas nors kelia pavojų, jums turi būti pranešta iš karto.

Teisėjaukite, tik kai reikia. Kitaip tariant, venkite kištis į vaikų ginčus, išskyrus skatindami komunikaciją. Galite bandyti sakyti: „Grįšiu po minutės. Jei nesusitarsite, kaip pasidalinti žaisliuku, su juo negalėsite žaisti nė viena.“ Turėkite omenyje, kad mažesniems vaikams reikalingas suaugęs teisėjas, kad paskatintų mandagumą ir padėtų rasti kompromisą – ypač jei verda emocijos ir horizonte jau matosi ašaros. Kai taip atsitinka ir jei manote, kad vaikai pakankamai subrendę, prieikite ir išklausykite abi debatų puses. Neleiskite vienai pertraukti kitą, kol ši rėžia savo kalbą. Tuomet apibendrinkite problemą, paaiškinkite jos keblumą ir padėkite vaikams rasti paprastą sprendimą.

Be abejo, kartais vienas vaikų bus akivaizdžiai kaltasis. Jei tai darželinukė, papasakokite jai, kaip elgtis tokiais atvejais ateityje: „Kartais tavo vyresnioji sesutė nori dėlioti su tavimi kaladėles, kartais ne. Kai ji žaisti nenori, negalima paskui ją lakstyti su kaladėlėmis. Tu turi du pasirinkimus – gali žaisti su kaladėlėmis viena arba gali paklausti, ar ji nenorėtų pažaisti ko nors kito su tavimi.“

Pripažinkite jausmus. Kartais kalbėjimas apie vaiko jausmus yra viskas, ko reikia konkuravimui pašalinti. Užuot stengęsi savo mažyliui surasti tokios pat formos akmenuką, kaip ir pas vyresnėlę, kurį ji bandė pasisavinti visą pusdienį, pasikalbėkite su ja. Sužinokite, kaip labai ji nori sesės akmenuko ir kodėl jo nori. Pagarbus išklausymas padės jums išvengti akmenuko paieškos ekspedicijos. Kitą kartą, kai ji bandys nugvelbti sesės žaislą, priminkite jai, jog tai netoleruojama ir pasakykite, kad suprantate, dėl ko ji taip nori šio žaisliuko ir kodėl taip sunku palaukti. Mokykite, kad reikia atsiklausti, jei nori paimti kokį nors sesers daiktą.

Nustatykite asmeninės erdvės ribas. Nesitikėkite stebuklų, tačiau galite išvengti daugybės konfliktų, kiekvienam vaikui paskyrę vietą savo daiktams susidėti, pavyzdžiui, po lentyną. Pasakykite, kad prieš paimdamos ką nors iš sesers lentynos, jos turi viena kitos atsiklausti. Padėkite vaikams pasidaryti iškabas su savo vardais. Darželinukas bus devintame danguje, turėdamas savo nuosavą lentyną ir greičiausiai labiau gerbs sesers asmeninę erdvę. Jei jūsų vaikai panašaus amžiaus, ateities konfliktų gali padėti išvengti vienodi žaislai.

Skaldykite ir užkariaukite. Vaikai šeimoje dažnai išgyvena periodus, kai būna neišskiriami draugai, ir periodus, kai būna aršiausi priešai. Kai šeimoje bręsta konfliktas, verta išmėginti „pasidalijimą“ vaikais. Vienam vaikui tai bus „Diena su mamyte“, kitam – „Diena su tėveliu“. Jei vaikučius auginate vienas ar viena, šiai procedūrai pasitelkite artimą draugą ar giminaitį, kad vaikai galėtų pabūti atskirai.

Parengta pagal www.babycenter.com publikacijas