Kaip išvalyti vaikui dantukus?

Vaiko dantukų valymas

Jei esate mama ar tėtis, be abejo, savo mažyliui linkite ko geriausio – norite, kad jis sveikai valgytų, gražiai žaistų, valytųsi dantukus. Tačiau greičiausiai esate patyrę, jog jūsų vaikutis ne visuomet pritaria jūsų lūkesčiams. Šį kartą apie dantukus.

Mums, suaugusiems, aišku, jog gražūs ir balti dantukai tikras turtas, ir jei neseniai lankėtės, pas stomatologą, pritarsite, jog tai ne bet koks turtas, o visas palikimas. Manau, neprieštarausite, ir tam, jog gražūs ir balti dantukai bus, juos tinkamai prižiūrint. Ne veltui visi vaikų priežiūros specialistai kaip susitarę tvirtina, jog pradėti ugdyti burnos higienos įpročius reikia dar kūdikį.

Patiems mažiausiems pirmuosius dantukus mamytės valo specialiai jiems sukurtais minkštučiais ant piršto užmaunamais šepetukais, kurie turi ne šerelius, o silikonines ataugėles. Toks šepetukas ne tik padeda nuvalyti dantukus, bet ir puikiai masažuoja sudirgusias dantenas.

„Kol sūnus buvo mažiukas, mielai leido, kad pavalyčiau jam dantukus. Visa tai buvo tarsi žaidimas, – pasakoja mama Virginija, – tačiau apie metukus viskas pasikeitė. Nuo tada be ašarų dantukų neišsivalome.“ Mama Virginija, galime jus paguosti, kad šiame pasaulyje esate ne viena, kuriai vaiko dantukų valymas neretai atrodo lyg kova su vėjo malūnais, ar ne, mamos?

Vaikų psichologė Penelopė Leach portale www.babycenter.com ragina tėvelius būti kantriems, juk dantų higienos negalite vengti ilgą laiką. Kai vaikui vienas po kito ima kaltis dantukai, o jis pradeda valgyti vis įvairesnį maistą (ypač saldų), jo likučiai gali įstrigti tarpdančiuose, todėl būtina reguliariai valyti dantukus.

Skirtingiems vaikams suveikia skirtingos taktikos, todėl jums teks pasitelkti fantaziją ir paeksperimentuoti. Vaikams patinka pamėgdžioti tėvus, todėl pasistenkite, kad vienas iš tokių kopijuojamų dalykų būtų dantukų valymasis. Nupirkite vienodos spalvos dantų šepetukus sau ir vaikui. Susėskite vonioje vienas priešais kitą ir išraiškingai valykitės dantis, kad vaikas galėtų pakartoti judesius. Norėdami išsiskalauti dantis, naudokite puoduką pilną vandens, išspjaukite jį į dubenį. Kai vaikas valosi dantis, jis turi teisę juos išsiskalauti ir išspjauti vandenį. Tai gali būti linksmiausia proceso dalis.

Kai vaikas nori valytis dantis, pereikite į aukštesnį lygį: leiskite jam valyti jūsų dantis su jūsų šepetėliu, kol jūs valysite jo dantukus su jo šepetėliu. Tačiau jokiu būdu nesidalinkite dantų šepetėliais, nes karjesą sukeliančios bakterijos gali patekti iš jūsų burnos į vaiko burnytę.

Jei ši strategija neveikia, nespauskite. Kaip jau supratote, prievarta dantų šepetuką į vaiko burnytę galima įkišti tik per ašaras. Vaikui tai gali būti skausminga arba kelti baimę.

Kitos gudrybės: leiskite vaikui užlipti ant kėdutės (būtinai būkite šalia ir saugokite, kad nenukristų), kad jis galėtų žiūrėti į veidrodį. Kai jis žiūri į jūsų abiejų atvaizdus, parodykite ir suskaičiuokite savo ir jo dantukus. Tada kiekvieną dantuką pavalykite šepetėliu, kad jie gautų savo pastos dalį. Tačiau jei vaikui nėra 2 metukų, nenaudokite dantų pastos su fluoru. Iki tol tiesiog sušlapinkite dantų šepetėlį.

Naudokite tokią vaikišką pastą, kokia tik patiks vaikui (nuo 2 metų). Tai gali būti labiau susiję su piešinukais ant pastos tūbelės nei turiniu. Kokia tai bebūtų pasta, išspauskite ant šepetėlio tik mažą žirniuką ir tūbelę su pasta laikykite vaikui nepasiekiamoje vietoje. Galite pabandyti kiekvienam dantukui duoti vardus, kad nė vieno jų vaikas nenorėtų praleisti. Tai gali apeliuoti į jo teisingumo jausmą, o dantukų valymas bus ne toks nuobodus.

Kokią taktika bepasirinktumėte, nemanykite, kad išmokyti vaiką valytis dantis bus lengva ir nesitikėkite tobulumo. Tik nedaug vaikų yra paklusnūs pamokėlių apie dantukų valymasi klausytojai. Be to, net jei vaikas ima entuziastingai valytis dantis, jo motoriniai įgūdžiai dar neleidžia to tinkamai atlikti. Nesijaudinkite, laikui bėgant jis tikrai išmoks.