Kaip apsisaugoti nuo uodų ir kitų vabzdžių

Kaip apsisaugoti nuo uodų?

Vasaros pramogos gamtoje reiškia ne tik smagias akimirkas, bet ir slėpynių žaidimus su uodais bei kitais vabzdžiais, kuriems poilsiautojai – potencialus maisto šaltinis. O saugotis nuo šių įkyrių pievų ir miškų gyventojų išties verta – uodo įkandimas niekam nėra malonus. Įkąstą vietą perštėti ir niežtėti gali ištisą savaitę. O kur dar erkių platinamos ligos. Tad plačiau apie priemones nuo uodų ir erkių.

Neleiskite uodams jus pasiekti

Apsisaugoti nuo vabzdžių įkandimų galima įvairiai būdais. Visų pirma, mažinkite kontakto riziką. Specialistai pataria rengtis šviesiais kojas ir rankas dengiančiais drabužiais. Nors uodai įsigudrina kąsti ir per džinsines kelnes, drabužiai padės apsisaugoti nuo erkių. Užsukus tokiai viešniai, greičiau ją pastebėsite ant šviesios aprangos.

Jei iškylaujate gamtoje su mažu vaikeliu, pasirūpinkite tinkleliu nuo uodų. Dauguma vaikiškos technikos gamintojų, kuria specialius tinklelius nuo uodų, pritaikytus prie vežimėlio lopšio, automobilinės kėdutės ar net lovytės – maniežo.

Apsiginkluokite priemonėmis nuo vabzdžių

Kitas prevencijos nuo vabzdžių būdas – specialios priemonės. Tai įvairūs purškalai, žvakės ar net apyrankės. Tokių rasite be didelių pastangų – kiekvienoje didesnėje parduotuvėje ar artimiausioje vaistinėje. Prieš pirkdami vieną jų sau ar savo šeimai, būtinai pasidomėkite, kaip jie veikia, kaip naudoti ir nepatingėkite pastudijuoti sudėtį.

Dažniausiai priemonės nuo uodų veikia, maskuodamos žmogaus kvapą arba skleisdamos kvapą, kurio vabzdžiai nemėgsta ir vengia. Dažniausiai į priemones nuo uodų įeina cheminės ir organinės kilmės sudedamosios dalys: DEET (N, N-dietil-m-toluamidas), lcaridin (dar žinomas kaip pikaridinas, Bayrepel ir KBR 3023), katžolės aliejus, citrininio eukalipto eterinis aliejus, citrinžolės aliejus, pajūriais sotvaras. Tačiau yra ir tokių cheminių preparatų (kaip permetrinas), kurie yra kontaktiniai insekticidai, kitaip tariant, naikina vabzdžius.

Jei esate natūralių priemonių šalininkai ir cheminių priemonių priešininkai, ieškokite natūralių priemonių nuo vabzdžių apsisaugoti. Taip, tokių yra net purškalų pavidalu. Jie gaminami iš augalų, kurie atbaido uodus ir yra be jokių cheminių sudedamųjų dalių. Tai ypač aktualu nėščioms moterims ir mažiems vaikams, nes pakenkti tokios priemonės gali mažiausiai (nebent įsipurškus į akis). Pavyzdžiui, Natura House siūlomas natūralias purškiamas ir rutulines priemones nuo vabzdžių galima naudoti net 3 mėnesių kūdikiams.

Įdomi priemonė nuo uodų – speciali Bugslock apyrankė, įmirkyta natūraliame citrinžolių ir levandų eteriniame aliejuje. Tereikia užsisegti juostelę ant riešo ar čiurnos arba sėdint prie iškylų stalo tiesiog pasidėti šalia.

Padėti gali žolelės

Galbūt nešovė į galvą, bet gamtoje galima rasti daugybę natūralių repelentų – vabzdžius atbaidančių priemonių. Kai kurie jų veikia net kaip insekticidai – naikina vabzdžius. Nustebsite, kad dauguma jų – paprasčiausios prieskoninės žolelės – bazilikas, rozmarinas, čiobrelis. Tad siūlome pastudijuoti jų sąrašą ir pirmyn į sėklų parduotuvę. Sakoma, kad pasisėjus vazonėlyje ant palangės ar balkone baziliko, į namus neįskris joks uodas.

Arbatmedis.

Bazilikas – yra nuodingas uodams.

Cinamonas – lapų aliejus naikina uodų lervas.

Citrininio eukalipto eterinis aliejus.

Citrinžolės aliejus – atbaido uodus.

Čiobrelis – uodus.

Eukalipto aliejus – uodus, muses, dulkių erkes.

Kamparas – atbaido kandis.

Katžolės aliejus – uodus.

Kedrų eterinis aliejus – uodus, kandis.

Kraujažolė – apsaugo nuo uodų.

Kvapniųjų gvazdikėlių aliejus – uodus.

Kvapusis mairūnas – erkes.

Laukinė mėta – uodus, muses, labai toksiška naminiams augintiniams.

Levandos – atbaido vabzdžius.

Oleino rūgštis – atbaido bites ir skruzdėles.

Pankolių aliejus – uodus.

Pelargonijų aliejus.

Pipirmėtė – uodus.

Ricinos aliejus – uodus.

Rozmarinas – uodus.

Salierų ekstraktas – uodus.

Serenčiai arba tagetės.

Skaistenis.