Kaip apsisaugoti nuo kraujasiurbių vabzdžių?

Kaip apsisaugoti nuo kraujasiurbių vabzdžių?

Staiga atšilę ir drėgni orai daug vargo kelia žmonėms, kurie jautrūs kraujasiurbių vabzdžių įkandimams. Štai keletas patarimų, kaip nuo jų apsisaugoti.

Pirmiausiai, patartina vengti ryškiaspalvių, gėlėtų, tamsių rūbų – šviesūs vienspalviai drabužiai vabzdžiams yra ne tokie patrauklūs. Atvirus langus, duris uždengti tinkleliu.

Repelentai (kraujasiurbius nariuotakojus atbaidančios medžiagos) naudojamos individualiai žmogaus apsaugai. Šie preparatai yra dažniausiai naudojami, siekiant apsisaugoti nuo uodų ar kitų kraujasiurbių nariuotakojų. Jais padengiama žmogaus oda, rūbai, lovos ar užuolaidos. Jų gali būti įvairios konsistencijos ir sandaros – aerozoliai, tepalai, kremai, pieštukai arba garuojantys prietaisai. Jie efektyviausiai veikia nuo 15 min. iki 10 val. (dažniausiai vidutiniškai 4-6 val.). Efektyvumas ir veikimo trukmė priklauso nuo repelento rūšies, naudojimo būdo, aplinkos sąlygų (temperatūros, drėgmės, vėjo), vabzdžių jautrumo repelentui.

Repelentais padengiamos atviros kūno vietos, bet saugomos akys, nosis, burna. Patariama repelentu apdorotomis rankomis atsargiai patepti pažeidžiamas veido vietas. Jeigu paaiškėja, kad asmuo alergiškas naudojamam preparatui, būtina tuoj pat jį nuplauti ir kreiptis medicininės pagalbos.
Nuo seno žinomi ir dvisparnių kraujasiurbių nubaidymui naudojamos natūralios kvapniosios medžiagos (citrinos, mėtų, gvazdikų ir kitų aromatinių augalų eteriniai aliejai), tačiau jų veikimo laikas yra gana trumpas.

Pramoniniu būdu gaminami sintetiniai, ilgo veikimo, netoksiški, efektyvūs, pritaikyti naudoti ant odos ir apsaugantys nuo skirtingų nariuotakojų repelentai. Veiklioji medžiaga gali būti dimetylftalatas, indalonas, etylheksanidas. Plačiausiai naudojamas N,N – dietyl – 3 toluamidas (DEET). Gamyklinė pakuotė priklauso nuo to, su kokiomis papildomomis medžiagomis maišoma. Paprastai į juos pridedama aliejaus ar alkoholio bei parfumerinių malonaus kvapo priedų. Ši medžiaga atbaido daug vabzdžių, kietąsias ir smulkiąsias erkes, o jos poveikis ilgesnis nei kitų repelentų. Alergija minėtai veikliajai medžiagai pasitaiko retai. Vaikai yra jiems jautresni, todėl repelentus reikia stengtis naudoti tik būtinu atveju ir dažniausiai apdoroti rūbus, o ne odą.

Gaminamos ir kitos priemones, naudojamos ir patalpų apsaugai: insekticidus garinančios spiralės (dažnai naudojami piretroidai), elektriniai insekticidų garintojai, ultragarsą ar ultravioletinius spindulius skleidžiančios lempos.

Lauke patartina naudoti prieš uodus skirtas žvakes. Jų sudėtyje yra aromatinių medžiagų, kurios degant pasklinda aplinkoje ir atbaido uodus.Bet pirmiausiai, naudojant atbaidančias priemones, būtina:

įdėmiai perskaityti naudojimosi instrukciją ir naudoti tik taip, kaip nurodyta etiketėje;

 • nenaudoti aerozolių mažose uždarose erdvėse;
 • nenaudoti, jei odoje yra pakenkimų (žaizdų, įdrėskimų ir pan.);
 • saugoti akis, nosį ir burną;
 • saugoti mažų vaikų rankas (gali įsitrinti į akis ir pan.);
 • vaikams naudoti produktus, kurių sudėtyje yra mažiau nei 20% veikliosios medžiagos DEET;
 • nepurkšti aerozoliu tiesiai į veidą;
 • vengti įkvėpti aerozolio su DEET;
 • nenaudoti arti esančių atvirų produktų;
 • grįžus iš gamtos, nuplauti odą su vandeniu ir muilu, o drabužius, jei jie buvo apdoroti repelentais – skalbti;
 • įtarus alergiją, nedelsiant kreiptis medicininės pagalbos.

Nukentėjus nuo kraujasiurbio įkandimo, niežtinčią, skaudančią ar patinusią vietą taip pat patartina tepti acto tirpalu, citrinos sultimis, sutrintu pelynu, gysločiu ar svogūnų košele arba ne ilgiau kaip 15 min. palaikyti ledo, įsukto į audinį, gabalėlį. Atsiradus bėrimams, kvėpavimo ar rijimo sutrikimams, galvos svaigimui ar kitiems negalavimams, būtina kreiptis į gydytoją.

Dar keletas „liaudiškų“ priemonių nuo vabzdžių įkandimų (iš leidinio „Medicina visiems“).

 • Iškylaudami gamtoje, būtinai su savimi turėkite skysčio, kuris atbaido uodus ir įkyrius mašalus. 5 g gvazdikėlių užpilkite 1 stikline vandens, 15 minučių pavirinkite, perkoškite, 10 lašų šio nuoviro sumaišykite su 1 valgomuoju šaukštu odekolono ir patrinkite atviras kūno vietas. Jeigu trinsite kas 2 valandas, minėti kraujasiurbiai jums neįkyrės.
 • Jeigu kambaryje yra uodų, įberkite į įkaitusią keptuvę truputį kamparo ir atverkite langus – neprašyti svečiai kaipmat išsidangins.
 • Kad neįgeltų bitė, vapsva ar širšė, atviras kūno vietas patepkite odekolonu ir mėtų aliejaus arba mėtų lašų mišiniu (5 lašai į 1 valgomąjį šaukštą odekolono).
 • Įgėlus bitei, pašalinkite geluonį ir prie įgėlimo vietos priglauskite cukraus gabalėlį arba gysločio lapą – jie pašalina iš žaizdelės nuodus ir apsaugo nuo tinimo.
 • Jeigu vienu metu įgėlė keletas bičių ar vapsvų ir pasireiškė toksinė reakcija – pakilo kūno temperatūra, pradėjo skaudėti galvą ar net išsivystė traukuliai, o greitai į medikus kreiptis neįmanoma, – reikia suvartoti 20-25 lašus kordiamino ir gerti kuo daugiau skysčių. Tik negalima gerti alkoholio, nes jis padidina kraujagyslių pralaidumą ir sustiprina tinimus.