Ką mato jūsų kūdikis?

Ką mato kūdikis?

Visi žinome, jog ką tik gimęs kūdikis mato ne tokį pat vaizdą, kokį matome mes, suaugusieji. Tačiau taip pat žinome, kad mažylis labai greitai įsimena mamytės, tėvelio ir kitų jam artimų žmonių veidus. Tad ką iš tiesų mato kūdikis? Kokie vaizdai sukasi aplink jį? Kokias spalvas jis geba atskirti bei matyti? Į šiuos klausimus bando atsakyti pasaulio mokslininkai.

Kaip toli mato kūdikis bei kokio dydžio objektus?

Atsakant į šį klausimą, pirmiausia reikėtų šnekėti apie kūdikio gebėjimą sukoncentruoti dėmesį. Kai jūs stengiatės įžiūrėti kažkokį daiktą, specialūs jūsų akies raumenys automatiškai sutraukia arba išplečia akies lęšiuką taip, kad suprojektuojamas aiškus vaizdas akies tinklainėje. Kūdikiai per pirmuosius du gyvenimo mėnesius negali tiksliai sukoncentruoti dėmesio. Kartais jų dėmesio centras būna per arti, o kartais per toli. Po maždaug dviejų mėnesių kūdikiai pradeda sukoncentruoti aiškesnį vaizdą savo akytės tinklainėje, bet jis dar nėra visiškai tikslus.

Atsakant į klausimą „kodėl“, reikia išsiaiškinti, kiek smulkiai kūdikiai sugeba matyti, tai yra, koks jų vaizdinis regumas. Šis vaizdinis regumas susijęs ne tik su akies sandara, bet ir su smegenimis. Tai reiškia, kad ir tuomet, kai jau visi kūdikio akies organai yra pilnai išsivystę, jis vis tiek nemato aiškaus vaizdo dėl smegenų, atsakingų už regėjimą, nebrandumo.

Kaip neryškiai mato kūdikiai?

Akių tyrimo instituto bei Kalifornijos universiteto darbuotojai atlikto tyrimą, kurio metu buvo bandoma išmatuoti kūdikių regą. Jie atrado, kad pirmąjį savo gyvenimo mėnesį kūdikiai mato tik itin didelius objektus. Pavyzdžiui, jeigu jie galėtų skaityti, tai regėjimo patikrinimo lentelėje matytų tik pačią didžiausią „E“. Jų rega stiprėja kas mėnesį ir būdami apie 8 mėnesių, kuomet pakankamai subręsta nervinė sistema, mažylių rega beveik pasiekia normalų suaugusiųjų regą. Vėliau pakitimai vyksta po truputį, o šiais pirmaisiais aštuoniais jų gyvenimo mėnesiais vyksta dramatiški pakitimai.

Yra žinoma, kad mažylių regėjimas yra net šešis kartus blogesnis nei suaugusiųjų. Nepaisant to, jų vaizdinis pasaulis yra pakankamai turtingas. Pavyzdžiui, jeigu jūs laikote savo nykštį priešais mažylį, jis jam bus netgi 6 kartus didesnis negu didžioji „E“! Tai reiškia, kad kūdikiai gali lengvai matyti tuos daiktus, kurie jiems yra svarbūs ir reikšmingi: jūsų akis, jūsų lūpas ir šypseną, jūsų nosį, savo rankytes ir pirštukus.

Ar juodi ir balti žaislai yra svarbūs regėjimo stimuliavimui?

Kūdikiai refleksiškai yra linkę pastebėti didelio kontrasto raštus. Dideli baltos ir juodos spalvos raštai suteikia didžiausią galimą kontrastą žmogaus akiai, todėl yra labiausiai matomi ir patraukliausi kūdikiams. Bet ar didelis kontrastas yra vienintelis dalykas, kurį kūdikiai gali matyti?

Žinoma, yra tiesa, kad kontrastas balta/juoda yra lengviausiai matomas kūdikiams ir mažyliams. Tačiau dabar jau yra žinoma, kad jie gali atskirti daug mažiau pastebimus atspalvius. Kelių mėnesių kūdikiai geba matyti jūsų unikalius veido šešėlius ar netgi baltą meškiuką ant balto fotelio.

Kada vaikas pradeda matyti spalvas?

Dažnai tėvai sako, kad jų mažyliams patinka viena ar kita spalva, dažniausiai ryškiai raudona arba mėlyna.

Deja, bet pakankamai sunku pasakyti, kokioms spalvoms kūdikiai teikia pirmenybę todėl, kad jų akiai gali būti patrauklus spalvos ryškumas, tamsumas ar kontrastas, išskiriantis daiktą iš visos aplinkos, bet ne viena konkreti spalva.

Kalifornijos universiteto neseniai atlikti tyrimai rodo, kad jau 2 savaičių kūdikiai skiria kai kurias spalvas ir tikrai gali atskirti raudoną daiktą nuo žalio, ypač jeigu jie yra pakankamai ryškūs. Žinoma, jie negali atskirti neryškių atspalvių, kaip pavyzdžiui, raudono ar rausvo apelsino bei pastelinių spalvų. Tačiau jie gali matyti spalvotus raštus taip pat kaip ir juodus, jeigu tik jie yra pakankamai ryškūs ir kontrastingi.