Ilgalaikės kontracepcijos būdai

Ilgalaikė kontracepcija

Nesvarbu, kas esate – karjeristė, namų šeimininkė ar studentė, kiekviena diena prasideda nuo minties, kaip visur suspėti, juk šiandien ir vėl laukia tūkstantis ir vienas rūpestis. Greitame gyvenimo rate besisukanti moteris nori būti garantuota dėl dalykų, galinčių pakeisti jos gyvenimą iš esmės, pavyzdžiui, neplanuotas nėštumas. Galbūt todėl pasaulyje sparčiai populiarėja ilgalaikės kontracepcijos metodai. Išsamiai aptarkime jų pranašumus ir trūkumus.

Hormoninė gimdos spiralė

Tai viena efektyviausių kontracepcijos priemonių. Jai būdingi trumpalaikių hormoninių kontraceptinių metodų (pvz. tablečių) ir ilgalaikio nehormoninio kontraceptinio metodo (vario spiralės) privalumai, ji neturi kai kurių šių metodų trūkumų.

Ši priemonė tinka ir nenorinčioms ar negalinčioms naudoti trumpalaikių kontraceptinių priemonių.

Hormininė spiralė („Mirena“) – tai mažas plastikinis T formos rėmelis, kuriame yra hormoną išskiriantis cilindras. Spiralė dedama į gimdą, ten ji nuolat išskiria mažas moteriškojo hormono progestageno dozes.

Hormoninė spiralė veiksminga 5-erius metus, bet, norint pastoti, ją galima išimti ir anksčiau. Daugumai moterų, kurių gimdoje yra ši spiralė, ovuliacija vyksta kas mėnesį, kaip įprasta, tad pastoti, išėmus priemonę, galima jau pirmąjį mėnesį.

Privalumai. Ypač patikima – iš tūkstančio moterų, pasirinkusių šį metodą, pastoja ne daugiau kaip dvi. Be to, nėra jokios vartojimo klaidų tikimybės. „Mirena“ slopina gimdos gleivinės vešėjimą, todėl mėnesinės būna ne tokios skausmingos, ilgos ir gausios. Penktadaliui moterų menstruacijos apskritai išnyksta. Todėl kraujyje būna didesnė hemoglobino koncentracija, moterys neserga anemija.

Hormoninė spiralė yra vienintelė hormoninės kontracepcijos priemonė, veikianti gimdoje. Kadangi į kraują patenka itin mažos hormonų dozės, spiralė gerai toleruojama. Be to, nekinta kūno svoris.

Gimdos spiralę su hormonu kūdikį žindančios motinos gali rinktis po gimdymo praėjus vos šešioms savaitėms. Ši priemonė neblogina mamos pieno kokybės ir kiekio, yra saugi žindomam kūdikiui.

Trūkumai. Pirmus mėnesius gali varginti nereguliarus kraujavimas ar tepimas tarp menstruacijų. Kartais – galvos skausmai, gali atsirasti spuogų, krūtys tapti skausmingos. Kai kurioms moterims pirmaisiais mėnesiais kiaušidėse atsiranda nedidelių cistų. Jaudintis dėl to nereikėtų – šie reiškiniai per keletą mėnesių išnyksta. Atvejai, kai spiralė iškrenta iš gimdos pati, labai reti.

Vario spiralė

Tai maža plastikinė priemonė, kurioje yra vario. Dedama į gimdą. Dažniausiai siūloma moterims, norinčioms ilgalaikės apsaugos arba netoleruojančioms hormoninės kontracepcijos. Į gimdą įdėtos spiralės vario jonai sudaro apvaisinimui nepalankią terpę ir neleidžia implantuotis gemalui. Be to, spermijams sunkiau judėti ir pasiekti kiaušintakius, kur įvyksta apvaisinimas.

Privalumai. Vario spiralė patikima (jos efektyvumas 98–99,7 proc.) ir pigi. Veiksminga 5-erius metus.

Trūkumai. Neretai vario spiralė sukelia nepageidaujamą poveikį: mėnesinės tampa gausesnės, ilgesnės, dažnai ir skausmingesnės. Galimas negimdinis nėštumas, gimdos uždegimas, skausmai apatinėje pilvo dalyje, nereguliarus kraujavimas. Be to, spiralė gali nepastebimai iškristi, todėl moteris po mėnesinių turi pasitikrinti, ar makštyje yra spiralės siūlai.

Leidžiamieji progestinai

Tai sintetiniai ilgai veikiantys progestinai, švirkščiami į raumenis kas trys mėnesius. Lietuvoje registruota tik depo Provera – sintetinis ilgo veikimo progesterono preparatas. Dėl pašalinio poveikio jis dažniausiai skiriamas ginekologiniams susirgimams gydyti (sutrikusiam mėnesinių ciklui, endometriozei, kt.), o ne kaip kontraceptikas. Po injekcijos mėnesinės dažniausiai dingsta, tačiau gali teplioti kraujingomis išskyromis, būna ir kraujavimo protrūkių. Baigus vartoti preparatą, mėnesinių gali nebūti net 3-12 mėnesių.

Privalumai. Kontracepcinė hormonų koncentracija organizme būna ne mažiau kaip 14 savaičių.

Trūkumai. Ilgainiui kontraceptinės injekcijos organizme sukelia estrogenų trūkumą, todėl padidėja kaulų retėjimo (osteoporozės) rizika. Menstruacijoms ar vaisingumui grąžinti kartais gali prireikti kelių mėnesių ar daugiau nei metų. Vartojant leidžiamuosius progestinus, gali padidėti svoris, atsirasti kitų šalutinių poveikių: nereguliarus kraujavimas, galvos skausmai, spuogai, lytinio potraukio sumažėjimas, kiaušidžių cistos.

Kontraceptinis implantas

Tai lanksčios degtuko dydžio kapsulės, implantuojamos pirmą menstruacijų dieną po oda vidiniame žasto paviršiuje. Implantas išskiria progestogeną, šis patenka į kraują ir taip saugo nuo nėštumo 3-5-erius metus. Vėliau implantą būtina pašalinti arba pakeisti nauju. Metodas labau efektyvus (daugiau nei 99 proc.), tačiau jį gali sumažinti vartojami vaistai nuo epilepsijos ar tuberkuliozės. Lietuvos vaistinėse kontraceptiniai implantai kol kas neparduodami.

Ilgas kontraceptinis hormoninio implanto poveikis reikalauja rimto moters apsisprendimo, ar tikrai ji nenorės pastoti taip ilgai.

Privalumai. Implantas tinka krūtimi maitinančioms moterims. Ir toms, kurios negali vartoti sudėtinių kontraceptinių tablečių. Svarbu ir tai, kad pašalinus implantą, moteris iš karto vėl tampa vaisinga.

Trūkumai. Pasirinkus šią kontraceptinę priemonę, menstruacijos pirmaisiais metais dažniausiai būna nereguliarios, kraujuojama gausiau ir ilgiau. Galimas šalutinis poveikis: galvos skausmai, spuogai, svorio padidėjimas, krūtų skausmingumas. Be to, implantą sudėtinga išimti iš poodžio.

Sterilizacija

Moters sterilizacija – vienas iš efektyviausių ir plačiausiai pasaulyje naudojamų šeimos planavimo metodų. Tai sąlyginai paprasta chirurginė operacija, kurios metu blokuojami kiaušintakiai – kad kiaušialąstė ir spermijai negalėtų susitikti. 

Sterilizacija tinka moterims, kurios yra įsitikinusios, kad daugiau nenorės turėti vaikų, ir trokštančios patikimos apsisaugojimo priemonės. Lietuvoje šis kontracepcijos metodas nėra įteisintas.

Privalumai. Moterys, pasirinkusios sterilizaciją, mažiausiai rizikuoja pastoti. Tai patikimiausias kontracepcijos metodas (efektyvumas – 99,6-100 proc.). Sterilizacija suteikia nuolatinę apsaugą nuo nepageidaujamo nėštumo. Nėra vartojimo klaidų rizikos.

Trūkumai. Sprendimas sterilizuotis turi būti gerai apgalvotas, paremtas informacija ir žiniomis, kadangi tai negrįžtamai atima galimybę ateityje pastoti. Po sterilizacijos gali sutrikti mėnesinių ciklas.

Svarbu žinoti, jog aprašyti kontraceptiniai metodai neapsaugo moters nuo lytiškai plintančių ligų ir infekcijų. Tad seksualiai aktyvi moteris, neturi nuolatinio lytinio parnerio, turėtų pasirūpinti barjerine apsauga (prezervatyvais).