Europoje daugėja rūkančių paauglių

Rūkantys paaugliai

Kai kuriose Europos Sąjungos šalyse rūkymas pavojingai plinta jaunimo tarpe. Jei šie jaunuoliai nemes rūkyti, tai vienas iš dviejų mirs. Rūkančių jaunuolių skaičiaus mažinimas yra pagrindinis tabako kontrolės tikslas.

Ryškus rūkančiųjų skaičiaus padidėjimas tarp 11-15 metų jaunimo. Didelė dalis jaunų žmonių ankstyvoje paauglystėje pradeda eksperimentuoti su įvairiais tabako produktais.

„Sveikos gyvensenos įpročių tarp mokyklinio amžiaus vaikų studija“ (The „Health Behaviour in Schol- Aged Children Study“ ) analizavo rūkymo paplitimą tarp paauglių iš 35 šalių. Ši studija atskleidė, kad bandžiusių rūkyti 11-15 metų amžiaus jaunuolių skaičius smarkiai išaugo. Apie 15 procentų 11 metų amžiaus paauglių yra per savo gyvenimą surūkę bent vieną cigaretę. Bandžiusių rūkyti penkiolikmečių skaičius yra daugiau nei keturis kartus didesnis ir siekia 62 procentus.

Kai kuriose naujose Europos Sąjungos šalyse rūkymas yra itin didelė problema. Pavyzdžiui Lietuva, Latvija, Estija, Čekija, Lenkija ir Vengrija priklauso 12 šalių grupei, kuriose yra daugiausiai rūkančių jaunuolių. Tai kelia itin didelį nerimą, nes ankstyva rūkymo pradžia yra vienas iš svarbiausių veiksnių, įtakojančių tolesnį tabako vartojimą bei perėjimą prie nuolatinio ir intensyvaus rūkymo.

Berniukai ir mergaitės

Rūkančių mergaičių skaičius valstybėse ir regionuose toliau sparčiai auga. Ypatingai vyresniame amžiuje yra ryškūs geografiniai rūkymo pasiskirstymo tarp lyčių skirtumai:

– rytų šalyse rūko daugiau berniukų nei mergaičių;
– centrinėse ir pietų valstybėse skirtumas tarp rūkančių berniukų ir mergaičių yra nedidelis;
– šiaurės ir vakarų Europos valstybėse rūko daugiau mergaičių nei berniukų.

Tačiau berniukai rūkyti pradeda anksčiau nei mergaitės.

Pirmieji priklausomybės nuo tabako simptomai pasireiškia praėjus vos kelioms savaitėms po atsitiktinio bandymo rūkyti. Mergaitės prie nikotino pripranta daug greičiau nei berniukai.

Aplinkybės, skatinančios jaunimą rūkyti

Yra daug priežasčių, kodėl vieni pradeda rūkyti, o kiti meta.

– Draugai, tėvai ir šeima

Rūkyti pabandoma ankstyvoje paauglystėje.

Pabandyti dažnai pasiūlo draugai. Tėvų požiūris į rūkymą yra ne mažiau svarbus nei draugų ar brolių ir seserų įtaka. Jaunuoliai, kurių draugai ar šeimos nariai rūko, žymiai dažniau pradeda rūkyti patys.

– Maištavimas

Rūkymas dažnai yra simbolinis maištavimas. Paaugliams šis veiksmas yra tapimas suaugusiais, panašiais į „kietus“ draugus ar kitus autoritetus. Dažniau pradeda rūkyti vaikai, kurie prasčiau save vertina, sunkiau mokosi ar turi socialinių problemų.

– Prieinamumas ir reklama

Lengvas tabako gaminių prieinamumas, eksponavimas, reklama ir silpna tabako gaminių kontrolė turi įtakos pradedant rūkyti.

Europa imasi priemonių

Cigarečių kainų didinimas yra itin efektyvus būdas norint mažinti pradedančiųjų rūkyti skaičių ir rūkorių surūkomų cigarečių skaičių. Efektyvūs yra tabako prekybos nepilnamečiams draudimai ir taisyklės, draudžiančios rūkyti mokyklose, darbo ar kitose viešose vietose.

Tačiau svarbiausia yra visų tabako reklamos rūšių – pradedant firminėmis peleninėmis ir baigiant lauko reklama – draudimas. Tai ypatingai efektyvus būdas, padedantis jaunimui išvengti tabako.

Dauguma jaunimo nori mesti rūkyti ir tiki, kad gali tai padaryti patys. Tačiau tik nedaugeliui tai pavyksta. Mergaitės dažniau nei berniukai bando mesti rūkyti, tačiau berniukams tai padaryti sekasi geriau.

Jauniems rūkoriams reikia kitaip nei suaugusiems padėti mesti rūkyti. Būdai, kurie tinka suaugusiems, jaunimui netinka. Šie būdai turi būti taikomi pagal amžių, kultūrą ir lytį.

Reikalingos tokios rūkymo prevencijos programos, kurios prasidėtų itin ankstyvame amžiuje (darželyje/pradinėje mokykloje) ir tęstųsi visą ugdymo laikotarpį. Taip pat šios programos turėtų atsižvelgti į lyčių skirtumus. Mergaitėms turėtų būti skiriamas ypatingas dėmesys, nes tarp jų rūkymas plinta vis greičiau, o tai įtakos ateinančių kartų sveikatos problemas.

Įdomus projektas yra „Nepriklausomų nuo tabako klasių varžybos“ (NTKV; angl.: The Smoke Free Class Competition; www.smokefreeclass.info). NTKV yra visos Europos mokyklų klasėse išplitusios nerūkymo varžybos. Šių varžybų esmė yra ta, kad klasės pasižada nerūkyti 6 mėnesius ir tos, kurioms tai pavyksta, laimi prizus, kurių pagrindinis – visos klasės kelionė į vieną iš varžybose dalyvaujančių šalių. Varžybos vyksta jau 17-koje Europos šalių, o 2004/2005 mokslo metais jose dalyvavo 28000 klasių.

Šio projekto efektyvumui įvertinti atliekami tyrimai rodo, kad varžybos turi bent jau trumpalaikį efektą ir lemia vėlesnį pradedančiųjų rūkyti amžių. Projektą finansuoja Europos Sąjunga.

Jaunų žmonių rūkymo prevencija neabejotinai įtakos visuomenės sveikatą ateityje, tačiau priežastys, kodėl jauni žmonės pradeda rūkyti yra kompleksinės. Nors apie paauglių rūkymo priežastis jau daug sužinota, tačiau didelė dalis esminių klausimų lieka neatsakyta. Tarp jų ir tokie, kaip: „Kodėl vieni jaunuoliai pabando ir meta rūkyti, o kiti pabando ir žengia į priklausomybę?“. Visos rūkymo prevencijos pastangos turėtų būti sutelktos tam, kad atsakytume į šiuos klausimus ir įveiktume jaunimo rūkymo problemą.

Europos Komisijos kampanijos „HELP – už gyvenimą be tabako“ informacija