Depresija pagimdžius

Depresija pagimdžius

„Mano duktė ką tik pagimdė savo pirmagimį, mažylei tuoj bus savaitė. Mano duktė labai daug verkia ir sako esanti sukrėsta. Ji tikrai jaudinasi, kai vaikelis verkia ir ji negali jo nuraminti. Be to, ji sako, kad jos balsas visai neramina vaiko, kaip manasis. Aš jaudinuosi, kad duktė depresuoja. Kuo aš galiu jai padėti? Aš būnu kartu su ja per dieną, kol grįšta jos vyras ir maniau, kad jai jau geriau, bet vakar, prieš išeidama, nugirdau ją kalbant su drauge, kad ji pravirksta dėl menkniekių. Apie tai ji man buvo sakiusi, bet maniau, kad jai pagerėjo. Turbūt ne. Neatsimenu, kad būčiau taip jautusis pagimdžiusi. Kuo aš galiu jai padėti be pagalbos prižiūrint vaikelį ir namus?“

Neretai taip artimieji apibūdina jaunų mamų nuotaikas. Kuo jie gali būti naudingi šiuo ypatingu moters periodu? Atsako žymus JAV pediatras Alan‘as Greene‘as.

Ašaros ir liūdesys nėra blogos mamos ženklas. Magiška motinystės kelionė dažnai prasideda prieštaringais jausmais. Gimus vaikeliui, moters organizme vyksta daugybė permainų, viena hormonų banga keičia kitą. Kylantis hormonų, kurie sukelia neįtikėtinus pokyčius moters organizme nėštumo metu, lygis staigiai krinta.

Dauguma jaunų mamų (gal netgi apie 90 procentų) patiria verksmo, nuotaikų kaitos, nerimo, liūdesio ir gailėjimosi periodus. Dažniausiai tai tęsiasi keletą dienų – praeina ir lieka pamiršta. Kartais šis periodas tęsiasi šešias savaites. Kai kurioms mamoms šis periodas neprasideda, kol vaikas yra žindomas (kitas hormoninių pasikeitimų laikotarpis). Tačiau hormonai dar ne viskas.

Kiekviena pradžia yra kažko pabaiga. Kiekviena pabaiga yra pradžia. Gimus vaikeliui, pasaulis nebebus, koks buvęs. Tai nuostabu, tačiau nieko baisaus ilgėtis anksčiau buvusio gyvenimo.

Prie viso to pridėkite miego trūkumą. Moteris gali būti išsekusi labiau nei bet kada anksčiau. Kai žmonėms trūksta miego, jie lengviau pasiduoda nuotaikų kaitai, pernelyg jautriai reaguoja į paprastus dalykus. Vien tik tai gali sukelti liūdesio periodą.

Kalbant apie kūdikio verksmą, tyrimai parodė, kad moterų, kurios patiria liūdesio periodą po gimdymo, kūdikiai verkia kur kas daugiau nei kitų. Deja, nebuvo įrodyta, ar neramūs verkiantys kūdikiai liūdina mamas, ar liūdnos mamos verčia kūdikius jaustis nelaimingais. Greičiausiai ir tai, ir tai.

Streso (ir nuolatinio triukšmo) metu žmogui nuolat trūksta miego, be to, jis patiria didžiulius hormonų pokyčius – keista, kad liūdesio periodas po gimdymo neperauga į didesnę problemą. Kita vertus, galingi teigiami jausmai tuo pačiu metu greitai pakeičia liūdesį džiaugsmu.

Kuo artimieji gali padėti tokį periodą išgyvenančiai mamai:

Leiskite jai kuo ilgiau pamiegoti. Jei ji patimaitina kūdikį, greičiausiai jausis mieguista po maitinimo. Paskatinkite ją nusnūsti. Tegul miega, kai miega vaikelis.

Tegul mama kartas nuo karto išeina iš namų. Net trumpos pertraukėlės gali padėti atsigauti, ypač išėjus į lauką.

Palikite jai kuo mažiau pareigų, susijusių su namų ruoša, tuo pačiu ji turi jaustis svarbi ir reikalinga.

Kuo dažniau pagirkite ją. Pastebėkite, ką ji daro gerai, tegul ji žino, jog esate tikra, jog ji yra puiki mama. Atsargiai priminkite, kad normalu, jog motinystė yra nuolat besivystantis procesas. Ji neturi žinoti visų atsakymo iš karto. Laikui bėgant, ji nustebs, kokių įgūdžių ir žinių apie vaiko auginimą įgis.

Jei jauna mama negali miegoti (dėl to, kad negali, o ne dėl to, kad kūdikis neleidžia), jei ji nenori valgyti, jei ji praranda susidomėjimą bet kuo ir jaučiasi beviltiška, jei ją aplanko savižudiškos mintys, jei liūdesys trunka ilgiaunei porą savaičių, jai gali būti pogimdyvinė depresija. Tuomet nedelsdami kreipkitės į profesionalą. Galite pradėti nuo jos ginekologo arba šeimos gydytojo. Niekam neleiskite tam sukliudyti. Tikra depresija yra kur kas retesnė, nei liūdesys. Tokiu atveju svarbu pradėti gydytis.

Ar mamą apėmęs liūdesys po gimdymo, ar depresija, nenumokite į tai ranka. Pirmosios savaitės, gimus kūdikiui, yra sudėtingos, sunkiai kontroliuojamos. Giliai įkvėpkite. Atsipalaiduokite. Rūpinkitės savimi. Džiaukitės mažmožiais. Kai gyvenimas atrodo ypač sunkus, guoskitės, kad šis periodas greitai baigsis. Nors gyvenimas niekada nebus koks buvęs, greitai viskas susitvarkys. O kol kas priminkite jaunai mamai, kad tai vienintelė gyvenime patirtis, kurios nė už ką nenorėtumėte netekti.