Dantų priežiūra nėštumo metu

Dantų priežiūra laukiantis

Daugelis moterų nėštumo metu susirūpina dantų būkle bei priežiūra, nes bet kokie uždegiminiai procesai tokiu atsakingu metu ne į naudą. Niekam nekyla abejonių, jog nėštumo metu padidėja įvairių medžiagų poreikis, tuo pačiu ir kalcio, kuris yra itin svarbus dantims. Mitas, jog „kiekvieno nėštumo metu prarandama po dantį“, tačiau besilaukiančios moterys gali patirti pokyčių.

Nėščiosios pastebi įvairius pokyčius – vienoms dantukai tampa trapesni, kitoms skauda dantenas, dar kitos didelių sunkumų visai nejaučia. Štai keletas mamyčių atsiliepimų apie dantukus ir nėštumą:

„Nėštumo metu mano dantukai tapo kur kas jautresni, nei anksčiau.“

„Man nėštumo metu vietomis patino dantenos, tad teko naudoti specialias dantų pastas.“

„Kai laukiausi, pradėjo trupėti dantys, tad teko papildomai gerti kalcio.“

„Aš nėštumo metu nepastebiu jokių pokyčių dantukams. Buvau pas odontologę, kuri patikrino dantis ir patikino, jog jie tvarkingi ir jokių problemų nėra.“

Nėštumo metu burnos ertmėje vyksta daug pokyčių, teigia specialistai. Pirmasis jų – hormonų antplūdis, ypatingai estrogeno ir progesterono, kurie susiję su dantų akmenų gausėjimu. Jeigu šie akmenys nuo jūsų dantų nėra pašalinami, tai gali sukelti dantenų uždegimą, kuris pasireiškia dantenų paraudimu, patinimu bei polinkiu kraujuoti.

Taip vadinamasis “nėštuminis dantenų uždegimas” pasireiškia daugeliui besilaukiančių moterų. Jis dažniausiai atsiranda antrame nėštumo trimestre. O jeigu jūs jau turite dantenų uždegimą, tuomet didelė tikimybė, jog nėštumo laikotarpiu padėtis dar paaštrės. Visiškai negydomas dantenų uždegimas gali būti daug rimtesnės dantenų ligos pasekmė.

Besilaukiančiai moteriai taip pat yra didėja tikimybė burnos ertmėje susidaryti augliukams. Tokie augliai yra tik uždegiminio pobūdžio ir nepiktybiniai, atsirandantys sudirginus ištinusias dantenas. Paprastai tokie augliai nereikalauja jokio gydymo ir nedirginami patys susitraukia. Tačiau, jeigu tai sukelia didelį diskomfortą bei turį įtakos taisyklingam sąkandžiui, dantų valymui ar kitoms burnos higieninėms procedūroms, stomatologas gali nuspręsti tokį auglį pašalinti.

Dantenų uždegimo galite išvengti, visuomet laikydami dantis švarius, ypač prie dantenų. Juos reikia valyti dantų pasta, turinčia fluorido, mažiausiai du kartus per dieną ir, jeigu įmanoma po kiekvieno valgio. Taip pat kiekvieną dieną dantis reikėtų valyti vaškuotu siūlu. Jeigu rytais dantų valymas jums sukelia pykinimą, paprasčiausiai praskalaukite burną vandeniu ar fluoro turinčiu burnos skysčiu.

Gera mityba, ypatingai vitamino C ir B12 gausa, padeda išlaikyti dantis sveikus ir stiprius. Dantis taip pat labai stiprina fluoridas, padedantis išvengti karieso. Taip pat nuolatinė dantų akmenų kontrolė ir laiku atliktas jų pašalinimas padeda išvengti dantenų uždegimų bei sudirginimų, galinčių sukelti burnos auglius.

Jeigu gandras atskrido netikėtai, o jūs turite problemų su dantimis, bet kuriuo atveju reikėtų apsilankyti pas odontologą. Gydytojas įvertins jūsų dantų būklę ir duos nurodymų, kaip prižiūrėti jūsų dantis likusio nėštumo metu. Jeigu būklė sunkoka, tuomet gali būti, kad jums teks apsilankyti odontologijos kabinete ir antrojo, ir trečiojo nėštumo trimestro metu.

Iškilus nenumatytiems atvejams, reikalaujantiems skubios pagalbos, žinoma, ji gali būti suteikta, tačiau reikės ir jūsų ginekologo konsultacijos, ypač jeigu šios skubios pagalbos metu reikalinga anestezija arba bus išrašomi kokie nors vaistai. Nebūtinos procedūros, žinoma, yra atidedamos iki kūdikio gimimo.